Csapláros Andrea
Csapláros Andrea – vezető kurátor, projektkoordinátor, szakértő, Szombathely
Régészet vagy jog.
Végül az első győzött. A régészet felé indultam el, és máig szenvedéllyel foglalkozom a régmúlt századok-ezredek történetével és az arról valló tárgyakkal. Az ókortörténet hihetetlen izgalmas kérdései ugyanis, hogy a földben talált leletek információi és írásos emlékei milyen igazolható tudományos értelmezéseket nyitnak és engednek meg.
Történész-tanulmányaimat Szombathelyen kezdtem, később a grazi Karl-Franzens Egyetemen folytattam ókortörténeti, történeti és régészeti stúdiumokat. Ausztriában egyrészt gyakorlati muzeológiai tapasztalatokat szereztem. Emellett a régészeti szakoktatásban is aktív részt vállaltam, a szombathelyi egyetem történelem tanszékén több mint 20 évig tanítottam ókortörténetet és régészetet.
2013-ban a szombathelyi Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum igazgatójának választottak. Bár a több intézményből álló múzeumunk napi és távlatos vezetése sem kis kihívás, de a tanítást és a tudományos publikálást hasonlóan fontosnak tartom.
Lassan 10 éve veszek részt a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségének munkájában, három éve pedig a szervezet elnöke lettem, így a vidéki múzeumok segítése, eredményeik láttatása hosszú évek óta kiemelt fontosságú számomra. A vidéki múzeumok csúcs-műtárgyait bemutató vándorkiállításunk sok szempontból különleges. Bemutatkozik benne az egész országot lefedő, a Kárpát-medencére is kitekintő, vidéki múzeumi intézményhálózatunk. De kivételes értékű vagy érdekességű műtárgyak sorát láthatjuk majd, és még létrehozói is sok városból és településről érkeztek.
A Magyar Géniusz-program pedig – amellett, hogy – kiváló alkalom a vidéki múzeumok szélesebb körű megmutatkozására, egy páratlan támogatási lehetőség is, amely segítségével mód nyílik a vidéki múzeumok – a legkisebbtől a legnagyobb intézményig – támogatására is. Ha ez sikerrel jár, elmondhatjuk majd, valamit nagyon jól csináltunk.